Bravo!-festivalen | Tekoälyseikkailu 1994 (AI äventyr 1994) | LÅGSTADIUM – #Digiteatteri
Datum och tid
Må 8.3.2021, kl. 09:00Arrangör
Pris
GratisBeskrivning
Det är år 1994. Sussu är tolv år och lever ett vanligt liv tills hon hittar artificiell intelligens som kommer från framtiden.
AI gör ett maskhål: kontakt mellan Sussu och år 2021. Hur ser modernt liv ut ur Sussus synvinkel? Hur är livet för en tolvåring på 1994? Förstår Sussu och ungdomar från 2020-talet varandra? Hurdana råd har de för varandra? Vad allt är på samma sätt och vad är det som är helt annorlunda? Kan Sussu och moderna människor lösa problem tillsammans?
Artificiell intelligens styr äventyret
Föreställningen pågår i publikens egna smartmobiler med chattapp Telegram. Sussu ger olika slags uppdrag och inbjuder publiken att delta. Föreställningen använder AI som analyserar text och bild och skapar sagan med hjälp av materialen från publiken.
Koncept, programmering, utförande: Aku Meriläinen
Koncept, regi: Maria Oiva
Textinnehåll: Stina Varkkola
Fritt inträde. Bara för grupper i skolan.
Förhandsregistrering för grupper: fr.o.m. 12.1: maaria.klemetti@hel.fi / början av 1.2. hanna.westerholm@hel.fi
Längd: ca 45min
Åldersrekommendation: 3 till 5 gräder
Platsen: Distansdeltagande i skolan
AI Äventyret 1994 är ett beställingsverk för Bravo! festivalen.