Prinsessa Pikkiriikki - kaikkien tuhmuroijien sankari – Bravo!-festivalen | Nukketeatteri Kuuma Ankanpoikanen ja Tehdas Teatteri
Datum och tid
To 11.3.2021, kl. 18:00Arrangör
Pris
6€Beskrivning
Föreställningen baserar sig på den lustiga barnbokserien av Hannele Lampela och Ninka Reitu om prinsessan Pikkiriikki och vuxenregler som får den pikuliten prinsessan att protestera.
Dockteater Kuuma Ankanpoikanen och TEHDAS Teatern: Den pikulilla prinsessan Pikkiriikki, alla dummingars hjälte
Prinsessan Pikkiriikki är en dockteaterföreställning för barn under eller i lågskolaåldern. Det här är första gången vi kan se Prinsessan Pikkiriikki i dockteater.
Färgrika bordsdockor och ett skojande sätt att berätta och visualisera tar publiken inne i barnens värld, och tack före den episodiska strukturen, är det lätt även för de yngsta i familjen att följa med föreställningen. Prinsessan Pikkiriikki erbjuder både de stora och små en dockteaterupplevelse som är igenkännlig, glädjande och full av ambition.
Visuell planering och utformning (dockor, scenografi, dräkter, rekvisita): Pia Kalenius
Manus: Merja Pöyhönen
Regi: Timo Väntsi
Musik och ljudplanering: Valtteri Lipasti
På scenen: Pia Kalenius och Merja Pöyhönen
Produktion: Nukketeatteri Kuuma Ankanpoikanen och TEHDAS Teatteri
Rekommenderad ålder: 5–10 år
Språk: Finska
Längd: 45 min