Ihan sama? – Ympäristöaiheiset taideleirit lapsille
Päivä ja aika
To 10.6.2021, klo 03.00Paikka
Järjestäjän tiedot
Hinta
MaksutonKuvaus
Kanneltalo järjestää kesäkuussa ympäristöaiheiset taideleirit helsinkiläisille 7–10-vuotiaille lapsille.
Luonnosta taidetta: maan värit, muodot ja liikkeet
Leirit järjestetään 12.6. avautuvan Helsinki Biennaalin inspiroimina. Leirillä työskennellään paikallisesti omaan ympäristöön tutustuen, mutta pohditaan samalla, miten oma ympäristö ja oma tekeminen liittyvät ja vaikuttavat kaikkeen muuhun ympärillä olevaan. Elämme samassa kaupungissa, saman meren äärellä, yhteisellä maapallolla. Leiriohjelma sisältää mahdollisesti myös retken Vallisaareen.
Kurssilla maalataan ja piirretään kuvataiteilija Sade Hiidenkaren ohjauksessa ja liike- ja tanssiosuudesta vastaa tanssija-koreografi Jenni Koistinen.
Taideleirit ovat maksuttomia, mutta edellyttävät sitoutumista koko viikon työskentelyyn. Kanneltalon taideleirit järjestetään yhteistyössä Helsingin Taiteilijaseuran kanssa.
Ajankohta:
LEIRI 1 / vk 23 / ma-pe 7.-11.6. klo 10-14
LEIRI 2 / vk 24 / ma-pe 14.-18.6. klo 10-14
Opetuspaikka: Kanneltalo
Ikä: 7–10-vuotiaat
Ilmoittautumiset: 17.5. mennessä liisa.paatsalo@hel.fi
HUOM! Ilmoittautumisen yhteydessä tulee kertoa, kummalle leirille haetaan paikkaa.
Osallistujat arvotaan viikolla 20, jolloin tieto ja tarkempi leiri-info lähetetään valituille.
Molemmilla taideleireillä enimmäisoppilasmäärä on 8.
Lisätiedot taideleireistä: Kanneltalon kulttuurituottaja liisa.paatsalo@hel.fi, 040 7522 290
Lisätiedot Helsinki Biennaalista: https://www.hamhelsinki.fi/helsinki-biennaali/